Czym jest Smart TV?

13 Wrz

Smart TV, to, jak sama nazwa wskazuje, inteligentny telewizor. Jego funkcjonalność wykracza znacząco ponad to, co na ogół oferują nam tradycyjne odbiorniki. Oprócz zwykłego oglądania na nich telewizji oraz korzystania z konsol i odtwarzaczy, telewizory Smart TV pozwalają nam też na korzystanie z wielu podręcznych aplikacji, dzięki którym urządzenia te stają się znacznie bardziej pożyteczne, niż odbiorniki, które znamy z naszych salonów. Co takiego czyni Smart TV tak wyjątkowym? Odpowiedzi na to pytanie jest dość sporo, ponieważ telewizory tego typu, pomimo bycia gorszymi od smartfonów pod kątem funkcjonalności, w dalszym ciągu oferują nam wiele.

Na co pozwala nam Smart TV?

Już pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest to, jak wiele aplikacji oferuje nam Smart TV. Tyczy się to chociażby wszelakich serwisów VOD i tym podobnych. Znajdziemy tu tradycyjnie już darmowego Youtube’a, a także serwisy płatne, takie jak Netflix. Istnieje też możliwość synchronizacji odbiornika z portalami społecznościowymi. Nie ma więc problemów ze sparowaniem naszego urządzenia z Facebookiem lub Twitterem.

 

 

Istnieje też opcja przeglądania Internetu, a także wykorzystania aplikacji bankowej w celu sprawdzenia naszego stanu konta i dokonaniu przelewu w domowym zaciszu. Jeśli chodzi o używanie tego typu funkcji, Smart TV nie odbiega znacznie od tego, co znamy ze smartfonów i tabletów. A przynajmniej wizualnie. W praktyce, samo korzystanie z przeglądarki internetowej i aplikacji nie jest tak samo wygodne, jak na urządzeniach mobilnych. Powód jest oczywisty – nie mamy do dyspozycji ekranu dotykowego, którym można by było szybko i sprawnie nawigować przez stronę.

Co jeszcze wypada wiedzieć?

Przede wszystkim to, że ze względu na większa rozdzielczość i lepszą jakość filmów, potrzebne nam będzie szybkie połączenie internetowe. W przeciwnym razie wszelakie serwisy VOD będą nam mocno przycinać i oglądanie ich w ten sposób stanie się kompletnie pozbawione sensu. Warto tu też zaznaczyć, że do niedawna istniało sporo problemów z systemami operacyjnymi, którymi posługiwały się Smart TV. Teraz jednak renomowani producenci podpisali ze sobą porozumienie, na mocy którego każdy taki telewizor działa na tym samym, zintegrowanym systemie. Znacznie ułatwi to nam korzystanie z odbiornika Smart TV.