Dlaczego warto rzucić palenie?

29 Paź

„You only live once” – czyli żyje się tylko raz. Z pewnością jest to hasło, które powinno zmotywować każdego palacza nikotyny do pozbycia się tego niezdrowego nałogu. Palenie papierosów w żadnym stopniu nie przynosi nic pozytynego, a wręcz przeciwnie – ma szereg wad tych mniejszych i większych. Jedni do tych największych zaliczają pieniądze, które wydaje się na papierosy, a inni natomiast zdrowie, które dla każdego powinno być najważniejsze. Nie przyjemny zapach ciuchów, żółknięcie zębów, problemy z sercem, płucami oraz koncentracją – to tylko kilka z wielu negatywnych skutków palenia. Aby rzucenie papierosów miało sens to przede wszystkim należy znaleźć do tego powód! Chęć zaoszczędzenia pieniędzy, poprawienie kondycji własnego organizmu oraz potrzeba dłuższego życia to czynniki, które powinny do tego nakłonić.

Sposoby na rzucenie palenia

rzucanie paleniaSilna wola jest najważniejsza i cały proces warto zacząć od zapisywania każdej wypalonej fajki z konkretnymi adnotacjami tj. o której godzinie, dlaczego oraz jakie odczucia towarzyszą w tej chwili. Ludzie często sięgają po papierosa rutynowo, dlatego, że paczka jest pod ręką. Kolejnymi sytuacjami są zdenerwowanie oraz takie, gdzie spożywa się alkohol. Łatwo to zauważyć, ale znacznie trudniej się tego pozbyć. Rzucanie palenia to długotrwały proces i należy zadbać o wszystkie szczegóły. Jedną z bardziej ważnych spraw jest znaleznienie odpowiedniego otoczenia, które pozwoli wytrwać w przedsięwzięciu i każdego dnia będzie starało się wstrzykiwać coraz to większą dawkę motywacji. Kolejnym problemem by nie sięgnąć więcej do paczki jest fakt, że gdy organizm domaga się papierosa i nie dostaje go to nasze dłonie zaczynają wariować podświadomie dając nam do zrozumienia, że papieros jest potrzebny – nic bardziej mylnego!

Jakie środki wspomagające rzucanie?

Podczas rzucania palenia wskazanym jest zaopatrzenie się w paluszki, słonecznik, gumy, cukierki albo coś w tym rodzaju by w każdej chwili móc czymś zastąpić truciznę. Sprawdzonym sposobem jest również picie wody w tych trudnych momentach, bo jak wiadomo to nigdy człowiekowi nie zaszkodzi. Trzeba motywować się zaletami! Odzyskanie pełnego smaku i węchu, dłuższy i swobodniejszy oddech, mniejsze zmęczenie podczas wysiłku fizycznego czy znaczna poprawa kondycji cery to bez wątpienia rzeczy dla których już nie warto, a powinno się zrezygnować z palenia papierosów. Duma, która towarzyszy nam gdy wszystko poszło po naszej myśli jest czymś nie do opisania, czymś fantastycznym i zmieniającym w lepszego człowieka każdego, któremu się udało. Warto być zdrowym.