Czy e-papierosy są szkodliwe?

16 Lis

Szkodliwość e-papierosów to coś, co w dalszym ciągu może uchodzić za temat tabu. Na polskich ulicach coraz częściej widujemy młodych ludzi z modami w ręku, chmurzących, gdzie popadnie. Czy to nowa, szkodliwa moda? Niekoniecznie. Zdaniem wielu ekspertów, e-papieros zawiera w sobie tlyko 5% szkodliwości papierosa zwykłego. Oznacza to, że jest to nie tylko dobra alternatywa dla ludzi, którzy boją się o swoje zdrowie, lecz chcieliby spróbować nieco pokurzyć, ale także dla samych palaczy. Przenosząc się z papierosa zwykłego na elektroniczny, dostarczamy organizmowi zauważalnie mniej nikotyny, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Czy aby na pewno?

E-papierosy potrzebują specjalnego płynu, zwanego e-liquidem. To właśnie w takim liquidzie znajdziemy konkretne stężenie nikotyny. Zależnie od tego, ile paczek zwykłych papierosów zwykliśmy popalać dziennie, powinniśmy dobrać odpowiednio dużą/małą ilość nikotyny (im więcej paliliśmy, tym więcej powinno jej być), po czym stopniowo ją redukować. Nałogowy palacz zwyczajnie nie będzie usatysfakcjonowany zbyt słabym liquidem na sam początek, dlatego też konieczne jest wykorzystanie czegoś mocniejszego na początek.

 

 

Należy jednak pamiętać, że jedno zaciągnięcie się e-papierosem dostarczy nam więcej nikotyny, niż zaciągnięcie się papierosem zwykłym. Powstają z tego powodu nieporozumienia, wynikające z faktu, że osoba oczekująca od e-papierosa mniejszej ilości nikotyny, nagle odkrywa, że do jej organizmu trafiło więcej tego składnika. Podstęp producentów? Niekoniecznie – po prostu trzeba umieć zauważyć tę istotną różnicę między papierosem a e-papierosem. Te drugie powinny być wykorzystywane z mniejszą częstotliwością w ciągu dnia, o czym zapomina wiele osób.

A jeśli nie lubimy nikotyny?

W takim wypadku, możemy zdecydować się na jeden z liquidów smakowych. Różnorodność tychże jest naprawdę imponująca – znajdziemy tu zarówno smak owocowy, jak i mentolowy. Istnieją też liquidy nawiązujące smakami do płatków kukurydzianych (i to takich od znanych marek) lub przeróżnych potraw. Nie bez powodu o e-paleniu można niekiedy powiedzieć, że jest to prawdziwa uczta. Jeśli interesują was zatem e-papierosy, możecie zasięgnąć porady w lokalnym sklepie z tego typu artykułami. Jego personel z pewnością doradzi Wam, po jakiego e-papierosa można sięgnąć, aby uniknąć kontaktu z nikotyną.